A PCOS kezelésére ajánlott hármas alapkezelés sikertelensége esetén, vagy az eredmények javulása érdekében a fentebb leírtakhoz kiegészítésképpen alkalmazott egyéb gyógyszeres lehetőségről is érdemes röviden szólni. Ezekkel az általános tapasztalat kevesebb, és terhességi alkalmazhatóságuk is kérdéses.
Az inzulin rezisztencia ellen használatos újabb gyógyszer-család (glitazonok) közül a roziglitazon (Avandia)és a pioglitazon (Actos) eredményesen alkalmazható PCOS-ben is, metforminnal együtt is, sőt kombinált készítmények is vannak forgalomban (Avandamet, Actoplus). Probléma, hogy egyeseken a testsúlyt fokozzák és vizenyő-képződés is előfordul. Már enyhébb fokú szívelégtelenségben sem szabad alkalmazni. Legújabban mindkét szernek csonttörés-hajlamot fokozó hatására is felfigyeltek. Terjedésüket drágaságuk is akadályozza.
Terhességi tapasztalat kevés van, káros hatást nem észleltek egyelőre, de a metforminnal ellentétben terhességben senki sem javasolja használatukat.
A bélből a cukor felszívódását gátló akarbóz is javítja az inzulin rezisztenciát, de hasi görcsöket okozó hatása és drágasága is korlátozza használatát. Egy-egy terhességi esetben alkalmazva káros hatását nem észlelték.
A férfiasodási tünetek, leginkább a szőrösödés leküzdésére egyes esetekben kiegészítő anti-androgén szerekre is szükség lehet, de ezek ismert magzatkárosító hatásuk miatt csakis fogamzásgátló védelemben alkalmazhatók, önmagukban a menstruációs ciklust is felborítják, nagy adagban pedig még a fogamzásgátlóval létesített mesterséges ciklust is.
A már említett Diane 35 fogamzásgátlóban is levő ciproteron acetát a hatás erősítésére külön is hozzáadható (Androcur tabletta). Szükség esetén használható fogamzásgátló kezelés kiegészítéseképpen még a spironolakton, a finaszterid, és a flutamid is. Utóbbi két szer csak férfiak számára van hivatalosan engedélyezve, bár számos nő szedi.
Utolsó kommentek