A cukorbeteg-étrend szempontjából elsőrendű kérdés a gabonaszem malomipari feldolgozottsági foka, amely meghatározza rosttartalmat és glikémiás indexet. Minél kevésbé finomított a termék (azaz minél teljesebb őrlésű), annál alacsonyabb a glikémiás indexe és annál magasabb a rosttartalma.
A másik fontos momentum a gabonaétel elkészítési módja. Főzéssel a gabona könnyen emészthetővé válik, de ha sokat kevergetjük vagy szétfőzzük, ez nagyon feltárhatja az emésztés számára a szénhidrátot, és ezzel hamar megemeli a vércukrot. Ajánlatos inkább párolni, kuktában főzni a gabonaételt, és a végén egy mokkáskanálnyi jó minőségű, finomítatlan olajjal elkeverni, így csökkentve a glikémiás indexet.
Kerüljük a puffasztott, extrudált készítményeket mert ezekben az eljárásokban a gabonaszemek felületét megnövelik és így nő a glikémiás indexük.
A teljes őrlésű liszteket használhatjuk pékáruk készítéséhez, sütéshez, főzéshez (rántás, habarás, hintés), száraztészta készítéséhez (durumbúza, tönkölybúza). Száraztészta készítéséhez különösen ajánlott a durumbúzaliszt, mivel nagy arányban tartalmaz nehezebben lebomló, és ezért a vércukrot lassabban emelő amilóz-keményítőt.
Utolsó kommentek