A laparoszkópiás beavatkozás (amikor csak kis lyukakat metszenek a hasfalon, és azon keresztül bevezetett eszközök segítségével megégetik a petefészkek felületét, ezáltal könnyebben meg tudnak nõni és ki tudnak szabadulni a tüszõk, a cisztákat pedig megszüntetik ) 60%-os arányban eredményez spontán peteérést, viszonylagos rendszerességgel, de csak átmenetileg. Ez azt jelenti, hogy a mûtét hatása csupán 1-1,5 évig tart, utána visszatérnek a tünetek és a peteérés rendszeressége megszûnik. Szólni kell a mûtét mellékhatásairól is, tehát sokszor visszamaradhatnak gyulladásos szövõdmények, illetve felszíni-szerkezeti elváltozások a petefészkeken.
A PCOS-os nõknek gyakran adnak olyan gyógyszert is, mint a kezdeti stádiumban levõ, nem inzulinhiányos cukorbetegeknek: metformint. Használatukkal általában 50-60%-os spontán peteérés érhetõ el – beleértve azokat a nõket is, akik nem reagálnak a klomifenre. Ezek használata nem rizikós, nem költséges, illetve kisebb ellenõrzést igényel – igaz, hosszú távon fejtik csak ki hatásukat, ez 3-4 hónap is lehet.
Végeztek egy kísérletet annak eldöntésére, hogy a metformin tartós szedésével vagy laparoszkópiás beavatkozással lehet-e jobb eredményeket elérni. A kísérleti alanyok olyan PCOS-os nõk voltak, akik nem reagáltak a klomifenre.
Minden pácienst laparoszkópiás beavatkozásra küldtek, de csak minden másodikon végezték el ténylegesen a petefészek-diathermiát. A mûtétet követõen azoknak, akiknek hozzányúltak a petefészekhez, gyógyszerként csupán placebót adtak tartós szedésre; míg a csoport másik felének, akinek nem volt diathermiája, napi 1500mg metformint írtak fel.
A 6 hónapos lekövetés során érdekes dolgokat tapasztaltak a kutatóorvosok. Mind a két csoportban egyértelmûen megnõtt a spontán ovulációk gyakorisága, a diathermiás csoportban az arány 55% lett, a metforminosban 53%. Az egy ciklusra esõ teherbeesések aránya egyértelmûen magasabb volt a metforminos csoportban, itt 19% volt, a másikban csupán 13%. A félévre esõ kumulatív terhességi ráta az elsõben 72% volt, a másikban 56% - ez azt jelentette, hogy 100 nõbõl, aki metformint szedett, 72 teherbe esett fél év alatt.
Köztudott, hogy a PCOS-ban szenvedõk esetében igen magas a vetélések aránya az elsõ trimeszterben, a magas hormonértékek miatt. Viszont a spontán vetélések aránya is nagy különbséget mutatott. A metforminos csoportban 15% vesztette el a terhességét, míg a diathermiás csoportban csaknem a dupla annyian, 29%. Éppen ezért az élveszületések aránya a metforminos csoportban szignifikánsan magasabb volt!
Metformin vs laparoszkópia
2008.01.22. 12:08 mandorla
Szólj hozzá!
Címkék: gyógyszer műtét
A bejegyzés trackback címe:
https://pcos.blog.hu/api/trackback/id/tr68307053
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek