A növény termését Európában évszázadok óta alkalmazzák nõi hormonális problémák orvoslására. Hagyományosan rendszertelen menstruáció kezelésére, a normális menstruációs ciklus visszaállítására és termékenységi problémákra alkalmazták a gyógynövényt, manapság emellett a premenstruációs szindróma (PMS) kellemetlen tüneteinek enyhítésére is ajánlják.
Mivel a PCOS egyik meghatározó tünete az ovuláció elmaradása és ebbõl adódóan menstruációs zavarok, a barátcserje hatékony szer lehet a betegség kezelésében.
Laboratóriumi kutatások nem történtek a gyógynövény PCOS-ra gyakorolt hatásának mechanizmusával kapcsolatban, azonban a betegek csoportjaival végzett klinikai kísérletek és tapasztalatok egyértelmûen pozitívak a gyógynövény hatékonyságát illetõen.
A tapasztalatok szerint a gyógynövény hatására a menstruációs zavarral küzdõ nõk jelentõs részében a menstruáció rendszeressé vált, a ciklus második felében a progeszteron szint emelkedett, valamint, a PCOS-ben szintén gyakran elõforduló, emelkedett prolaktin szint csökkent.
A növény hatóanyaga nem tartalmaz hormonokat, feltételezések szerint hatását az agyalapi mirigy mûködésére gyakorolt hatásán keresztül fejti ki, az LH hormon termelését szabályozva.
Amerikai törpepálma (latin: Serenoa Repens, angol: Saw Palmetto)
Amerikai törpepálma (latin: Serenoa Repens, angol: Saw Palmetto)
A pálma gyümölcsét prosztata problémákra már az amerikai indiánok is fogyasztották, és napjainkban is széles körben alkalmazzák ezt a gyógynövényt. A gyógyhatású készítmény a növény szárított gyümölcsébõl készül. A gyógynövény alkalmazása általánosan elterjedt a prosztataproblémák, jóindulatú prosztata megnagyobbodás esetén, mellyel kapcsolatban számos kutatást végeztek, és jótékony hatása bizonyított. A jóindulatú prosztata nagyobbodás kiváltója gyakran a szervezetben megtalálható tesztoszteron származék, a dihydrotestosteron (DHT), melynek emelkedett szintje a PCOS-ban szenvedõ nõk jelentõs részére is jellemzõ. A megemelkedett tesztoszteron és DHT szint váltja ki a PCOS egyes gyakori tüneteit is, az aknét, a túlzott szõrnövekedést és férfias típusú hajhullást. A hormon szintjének csökkenése hatására javulnak a PCOS kellemetlen tünetei, az akne, a túlzott szõrnövekedés és a hajhullás.
Bár a növény hatásmechanizmusa pontosan nem ismert, laboratóriumi kísérletek azt igazolják, a szervezetben a tesztoszteron szintet, DHT szintet csökkentõ és gyulladáscsökkentõ hatással rendelkezik.
Kecskeruta (latin: galega officinalis, angol: goat’s rue)
A jelenlegi ismerek szerint a PCOS betegek jelentõs részében a PCOS lehetséges kiváltója az inzulin rezisztencia. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a PCOS betegek jelentõs részénél javulást lehet elérni a korábban kizárólag cukorbetegeknél használt metformin gyógyszerrel, mely gyógyszer a szervezet inzulin érzékenységét növeli.
A kecskeruta fûbõl készített teát a 2-es típusú cukorbetegségben eredményesen alkalmazzák a vércukorszint csökkentésére, emellett a gyógynövény antibakteriális hatása is ismert. A gyógynövény cukorbetegekre kifejtett hatásával kapcsolatban számos kutatást végeztek, mely szerint hatásossága bizonyított.
A kecskeruta fû kutatások szerint galegin nevû kémiai anyagot tartalmaz, ennek az anyagnak köszönhetõ a gyógynövénynek a cukorbetegség kezelésében tapasztalt különleges képessége. A galegin kémiailag nagyon hasonlít egy másik, a cukorbetegség kezelésére laboratóriumban kifejlesztett anyagra, a guanidine-re, mely többféle gyógyszer, például a metformin alapanyaga is. Lényeges különbség azonban a kecskerutában megtalálható anyag és a laboratóriumban kifejlesztett készítmény között, hogy a gyógynövénynek gyakorlatilag nincs mellékhatása, míg a guanidin hatóanyagot tartalmazó gyógyszer szedése számos kellemetlen mellékhatással rendelkezik.
A gyógynövény hatásmechanizmusa pontosan nem ismert, de tudományos kísérletek azt támasztják alá, hogy a szervezet sejtjeinek inzulin érzékenységét növeli, és ezáltal képes a vércukorszintet csökkenteni.
A kecskeruta fûnek a PCOS-re gyakorolt hatásával összefüggésben kutatások ezidáig nem történtek (eddig kizárólag cukorbetegséggel összefüggésben vizsgálták a gyógynövényt), azonban feltételezhetõ, hogy azon PCOS betegek csoportjánál, akiknél a metformin gyógyszer hatékonynak bizonyul, a kecskeruta fû szintén hatékony gyógynövény lehet az inzulin érzékenység fokozásán keresztül.
Utolsó kommentek