Legfontosabb, hogy bármely, PCOS-ben is előforduló tünet okaként felmerüljön a PCOS gondolata. A tünetek legnagyobb része a beteg alapos kikérdezésével és egyszerű vizsgálatával felismerhetők. PCOS lehetőségét kell mérlegelni rendszertelen menstruáció, perzisztáló vagy kezeléssel dacoló pattanásosság (akné), szőrösödés, hajritkulás, fogamzási zavar, korai vetélések, terhességi cukorbaj, fiatalkori elhízás, cukorbetegség akár külön-külön észlelése esetén is.
Néhány kiegészítő vérvizsgálat és alhasi ultrahang az esetek döntő többségében elegendő is a leginkább a hasonló tüneteket okozó más betegségektől való elkülönítéshez (pajzsmirigy, mellékvese, agyalapi mirigy, ill. a petefészkek egyéb betegségei), melyek szintén járhatnak policisztás ovárium-képpel, férfihormon-túlsúly tünetekkel, teherbeesési nehézséggel. Ezért van szükség alapos endokrinológiai ismeretekre a betegség vizsgálatához, mert az sem kizárt, hogy egy betegen a PCOS mellett még más betegség is fennáll egyidejűleg.
A diagnózis nincs laboratóriumi értékekhez kötve, mert a sokrétű és finom hormonzavar miatt csak az egészségesekhez való csoportos összehasonlításban tűnik ki, hogy a PCOS betegekben magasabb a szabad tesztoszteron, DHEAs, androsztendion, inzulin szint és az LH/FSH arány, valamint csökkent az SHBG és inzulin érzékenység.
Ahhoz, hogy minden kétséget kizáróan meg lehessen állapítani a PCOS diagnózisát, elengedhetetlen a ciklus 3.napján a vérbõl történõ hormon- meghatározás. Egyes esetekben a ciklus 21.napján is kérnek hormon-meghatározást, de ennek csak akkor van értelme, ha a nõnél várható volt a 14.nap környékén az ovuláció ( ez azonban a PCOS esetében ritka).
- - Leggyakoribb, hogy az LH szint magasabb a normálisnál (8 mIU/ml fölött van, súlyosabb esetben 15 mIU/ml fölött)
- - Az LH szint magasabb, mint az FSH szint, méghozzá legalább másfélszerese annak (gyakrabban 2-3-szoros)
- - A tesztoszteron szintje magasabb lehet a normálisnál
- - A prolaktin szint magasabb lehet a normálisnál (magasabb, mint 24 ng/ml)
- - Elõfordul, hogy a TSH szint (termelõdéséért a pajzsmirigy felelõs) túl alacsony vagy magas (alacsonyabb, mint 0,4 vagy magasabb, mint 4 uIU/ml)
- - Általában jellemzõ, hogy a szexhormon-kötõ fehérje (SHBG) szintje alacsonyabb
- - Az androgén-szint (férfihormonként is utalnak rá) egyik jelzõje, az DHEA-S szint magasabb lehet.
A 21.napon történõ vérvételbõl általában a progeszteron szinjét nézik meg, annak az igazolására, hogy kielégítõ peteérés történt a ciklus elsõ felében. Ha ez túl alacsony (kevesebb, mint 10 ng/ml), akkor az azt jelzi, hogy nem volt peteérés, vagy nem kielégítõ, így a sárgatest-mûködés hiányzik vagy gyenge. Az alacsony progeszteron szint azonban önmagában nem bizonyítja a PCOS meglétét!
Utolsó kommentek