HTML

blog leírása

A policisztás ovárium szindróma (PCOS) dominánsan öröklődő inzulin receptor betegség. A leggyakoribb női endokrin zavar, a nők 10%-át is érinti. Nálam 25 évesen diagnosztizálták a betegséget, és most küzdök ellene.

Hirdetés

 
 
banner_160x600_gyerek_mlm_endre.jpg
 
mlmdiszkont
 
Alapvető élelmiszerek és háztartási cikkek egy helyen, multik árai alatt. Nálunk nem csak spórolsz, hanem keresel is!
Nagy ritkán, talán összesen kétszer-háromszor életed során találkozhatsz egy lehetőséggel, ami jelentősen megváltoztathatja az életed. Ezek a lehetőségek általában szoros kapcsolatban vannak valamilyen alapvető technológiai, politikai, társadalmi vagy gazdasági változással.
Mi a feladat? Vásárold meg itt olcsóbban, amit amúgy is megvennél az áruházakban, mutasd meg ezt ismerőseidnek is, majd kompenzációs tervünknek köszönhetően keress komoly mellékkeresetet, vagy érd el az anyagi függetlenséget. 

Ez ennyire egyszerű lenne? Tekintsd meg prezentációnkat online, vagy élő előadásainkon, és győződj meg róla magad!

Ha regisztrálni szeretnél, azt ezen a linken megteheted:

Utolsó kommentek

  • Lili Ábrahám: @Idna: Nekem is PCOS betegségem volt. Nekem a Mens Mentisben segítettek, azóta jól érzem magam. Sp... (2015.03.13. 11:11) A PCOS kezelése
  • seahorse99: @seahorse99: Ja,és akkor még nem is beszéltem arról,h sok nőgyógyász érdekeivel egyenesen ellentét... (2012.05.29. 17:10) A PCOS kezelése
  • seahorse99: Sziasztok! Én március vége óta tudom,h inzulinrezisztens vagyok. Június végén megyek vissza az orv... (2012.05.29. 17:01) A PCOS kezelése
  • Munyi cica: Sziasztok! Nekem soha nem volt PCO-m, de ismerek egy étrendet, jó szívvel ajánlom mindenkinek, olv... (2011.04.10. 21:27) ezek az elemek, határozzák meg az élelmiszerek GI értékét.
  • Mária, Anna: Sziasztok! A kérdésem az lenne, hogy a kezeltek közül ki járt már eredménnyel? Köszönöm (2011.04.10. 00:28) A PCOS kezelése
  • Utolsó 20

források

www.pco-szindroma.hu
www.vitalitas.hu
www.fogyokurak.hu
www.origo.hu
www.mezvirag.hu
www.femina.hu
www.macosz.hu
www.hazipatika.com
www.lombikbaba.hu
www.informed.hu

A női nemi endokrin működés

2008.01.25. 22:11 mandorla

A petefészkek (a mellékvesékhez, a herékhez hasonlóan) páros szervek. A kismedencében, az anyaméh két oldalán találhatók. Kb. szilványi nagyságúak. A méhből kiinduló petevezetékek mintegy kitárt karként helyezkednek el és nyúlnak a petefészkek fölé, így biztosítják, hogy a petefészekből kiszabaduló petesejt bejuthasson a méh üregébe.

Működés (a női nemi ciklusok)

A petefészek kettős szereppel bír: termeli a női nemi hormonokat és a női ivarsejteket.

Az egyedek neme genetikailag meghatározott. A női egyed ún. nemi kromoszómái: XX, a férfi egyedé pedig XY. A normális szexuális fejlődés menetében a másodlagos nemi jelleg kialakulásáért (testalkat, hangszínezet, kissé eltérő pszichés beállítottság stb.) és az ivarérettség kifejlődéséért, az ivarsejtek keletkezéséért, a fogamzás bekövetkeztéért és a magzat egészséges fejlődéséért már a nemi hormonok a felelősek.

A petefészkek a születés után lényegében a pubertásig (a nemi érés kialakulásáig) nyugalomban vannak. A pubertás a 10-14 életév körül kezdődik (a kezdetet sok környezeti tényező és genetikai sajátság, valamint öröklődési faktorok egyaránt megszabják, és ekkor az agyalapi mirigy nemi serkentő hormonjainak termelés-fokozódására indul meg a petefészkek ivarsejt- és hormontermelése.

A petefészekben kétfajta női nemi hormon képződik: az ösztrogének és a progesztagének csoportja.

A normális női ivarérettség időszakában (a pubertástól a menopausáig) két, egymáshoz szorosan kapcsolódó ciklus játszódik le a női szervezetben:

A petefészekben a női ivarsejt (a petesejt) fokozatos érési folyamaton megy át, és a petesejtből, valamint az azt körülvevő sejtekből kialakul az ún. tüsző (folliculus). Ez a tüsző termeli az ösztrogéneket, amelyeket ezért tüszőhormonoknak is nevezünk.

Kb. a folyamat 12-14. napján a megérett petesejt kiszabadul a tüszőből (ezt nevezzük ovulációnak), és bejut a petevezetékbe. Ha itt találkozik a hímivarsejttel, akkor megtermékenyül, továbbsodródva bejut az anyaméhbe, ott beágyazódik. Továbbosztódva, fejlődve kezdi magzati életét, és 9 hónap múlva világra jön az újszülött. Ha nem történik megtermékenyülés, akkor a petesejt 2-3 nap alatt elpusztul. A tüsző (folliculus) kialakulásának szabályozója az agyalapi mirigy FSH hormonja.

A tüszőből kiszabadult petesejt helyén kialakuló új sejtek termelik a progesztagéneket. Az új képződmény -színe alapján - a sárgatest (corpus luteum) nevet kapta, és a progesztagéneket sárgatesthormonoknak is nevezhetjük. (Ezt a folyamatot az agyalapi mirigy LH nevű hormonja irányítja.) Ezeknek a hormonoknak egyik fő hatása, hogy a méh nyálkahártyáját előkészítik a petesejt esetleges befogadására (a nyálkahártya megvastagodik, benne táplálék és egyéb szükséges anyagok halmozódnak fel). Ha nem történik megtermékenyülés, ez az előkészített nyálkahártya - "feleslegessé" válva - leválik, és a hüvelyen át kiürül. Ez a folyamat a menstruáció.

Megtermékenyülés hiányában ez a két ciklus - az ovulációs és a menstruációs ciklus - ismétlődik, általában 2-2 hetes eltolódással. Az ovuláció tehát a petesejt kiszabadulása a petefészekből, a menstruáció pedig az előkészített méhnyálkahártya leválása és kiürülése. A ciklusok szabályozásában egyforma jelentőséggel bírnak az agyalapi mirigy és a petefészek nemi hormonjai.

Szólj hozzá!

Címkék: a betegségről

A bejegyzés trackback címe:

https://pcos.blog.hu/api/trackback/id/tr33311783

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása